Biofeedback

Biofeedback to narzędzie psychologii używane w treningu mentalnym.

Jak sama nazwa wskazuje, to informacja zwrotna „feedback”, od naszego ciała „bio”. Umożliwia obserwowanie aktualnych procesów fizjologicznych organizmu.

Technologia Biofeedback została stworzona w Amerykańskim Centrum Badań Kosmicznych na potrzeby NASA. Początkowo wykorzystywano ją do szkolenia astronautów i pilotów, którzy w warunkach ogromnego stresu muszą bezbłędnie wykonywać złożone czynności. Dzisiaj technologia Biofeedback wykorzystywana jest również dla sportowców, pomaga m.in. w uczeniu się, zwalczaniu tremy i stresu.

Biofeedback to metoda pozwalająca kontrolować procesy zachodzące w organizmie. Uczy panowania nad własnymi reakcjami, pomaga odpowiednio relaksować się, a tym samym radzić sobie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. A wszystko to na podstawie rytmu serca.

W dzisiejszych czasach poziom przygotowania merytorycznego i technicznego zawodników na całym świecie jest bardzo wyrównany.

O sukcesie, czy wygranej często decyduje „to coś”. Niektórzy nazywają „to” szczęściem, chociaż jak od dawna wiadomo szczęście sprzyja lepszym. A niektórzy wiedzą, że chodzi o siłę mentalną.

Zawsze należy szukać dodatkowych zasobów w psychice człowieka. Mózg ludzki posiada niesamowity potencjał, potrafi wyzwolić dodatkową energię, odkryć nowe zdolności i polepszyć umiejętności.