Psychologia i sport

Współczesny sport doprowadził do wyrównania przygotowania technicznego, fizycznego i taktycznego zawodników na całym świecie.

Kiedy możliwości fizyczne zostają wyczerpane, należy szukać dodatkowych zasobów w psychice zawodnika. Mózg człowieka posiada niesamowity potencjał, potrafi wyzwolić dodatkową energię i odkryć nowe zdolności.

SIŁA MENTALNA KLUCZEM DO MISTRZOSTWA

Jak działa psychologia sportu?

Psychologia sportu wykorzystuje znane jej narzędzia psychologii w celu uzyskania lepszych wyników sportowych poprzez tak zwany trening mentalny. To tak, jak z treningiem na siłowni. Zawodnicy ćwiczą tam mięsnie, a efekty widzą np. w przyroście masy mięśniowej. Podczas treningu mentalnego ćwiczymy głowę, a efektem jest wzmocniona psychika zawodnika.

Psychologia sportu to także szeroko rozumiana tematyka osiągnięć i sukcesu. Zarówno w sporcie, jak i w biznesie praca opiera się na wyniku. Każdy z nas chce osiągnąć mistrzostwo, czy to w życiu prywatnym, w sporcie, czy w życiu zawodowym.

Sport XXI wieku wymaga profesjonalnego teamu medycznego, w ramach którego współdziałają lekarze, psycholodzy, terapeuci, dietetycy i inni specjaliści, a także trenerzy i rodzice. Wspólna praca ma na celu umożliwienie sportowcowi osiągnięcia maksimum jego możliwości psychofizycznych.