To tak, jak z treningiem na siłowni. Zawodnicy ćwiczą tam mięśnie, a efekty widzą np. w przyroście masy mięśniowej. Podczas treningu mentalnego ćwiczymy głowę, a efektem jest wzmocniona psychika zawodnika. To taka Siłownia dla Umysłu.
Główne obszary działania w treningu mentalnym to:
- poprawa umiejętności koncentracji uwagi
- wzrost poczucia pewności siebie
- rozwój strategii radzenia sobie ze stresem
- wyznaczanie realnych celów
- pomoc w odnalezieniu motywacji
Ile powinien trwać taki trening mentalny?
No właśnie, wróćmy do porównania z siłownią. Jeśli dzisiaj postanawiasz rozpocząć pracę nad swoim bicepsem, to po jakim czasie zobaczysz zadowalający cię efekt? Oczywiście, niektórzy nigdy nie będą zadowoleni i zawsze będą chcieli większych bicepsów. Ale pomyśl teraz o sobie, ile tobie by zajęła praca nad takim mięśniem? Dzień, dwa, trzy dni / tygodnie… na pewno dużo, dużo dłużej.
Potrzebna jest systematyczna praca i twoje zaangażowanie.
A co będzie, kiedy biceps zostanie już ukształtowany, a ty przestaniesz się nim w ogóle interesować? Porzucisz jego trening i zaczniesz trenować mięsień palca na przycisku pilota do telewizora? Z pewnością po jakimś czasie biceps zacznie maleć. Tak samo jest z treningiem mentalnym.
Potrzeba pracy, czasu i zaangażowania, aby osiągnąć zamierzony cel.
Trening mentalny to taka właśnie SIŁOWNIA UMYSŁU.
Trening mentalny to jest proces. Profesjonalni zawodnicy pracują nad sobą stale.
Nieprawdą jest, że sportowiec sięga po możliwości, jakie daje trening mentalny, tylko w momentach, kiedy mu „nie idzie”. Robi to także wtedy, kiedy znajduje się na szczycie. Korzysta z pracy nad sobą, aby powtórzyć sukces.
Nieistotne, w którym miejscu jesteś teraz. Zawsze mamy dobry moment na rozpoczęcie pracy nad sobą. Tu chodzi o to, gdzie chcesz być za jakiś czas i jakim zawodnikiem chcesz zostać? Zadaj sobie to pytanie i szczerze na nie odpowiedz. Po prostu musisz zacząć działać.
Pamiętaj, nie rodzimy się:
- bardzo pewni siebie
- super zmotywowani
- idealnie potrafiący radzić sobie ze stresem i presją otoczenia
To są umiejętności, których nabywamy, których uczymy się podczas naszego życia. To, między innymi, oferuje psychologia sportu, tzw. psychoedukację, czyli naukę, jak sobie radzić w różnych trudnych sytuacjach.
Należy zwrócić uwagę na to, że sport XXI wieku wymaga profesjonalnego teamu medycznego, w ramach którego współdziałają: lekarze, psycholodzy, terapeuci, dietetycy i inni specjaliści, a także trenerzy i rodzice. Połączona praca ma na celu umożliwienie sportowcowi osiągnięcie maksimum jego możliwości psychofizycznych.